Tvångsförflyttning av Gazas befolkning måste förhindras

Tekijä: OneArmedMan - I took this picture, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3271602

USA:s president Donald Trumps ansvarslösa och olagliga förslag om att förflytta Gazas befolkning har fått stöd i Israel. Vi bör inte ha några illusioner om Israels förmåga att genomföra en folkförflyttning som föraktar internationell rätt. Det är skrämmande om man också har den nödvändiga viljan för detta. Israel har genom sina handlingar oroväckande visat att de inte respekterar de palestinska civilas liv. Blockeringen av humanitärt bistånd till Gaza, samt avstängningen av elektricitet och vattenförsörjning är ett nytt exempel på detta.

Det internationella samfundet misslyckades med att förhindra Hamas massaker i Israel och man misslyckades särskilt med att stoppa Israels dödande av människor och förstörelse av infrastruktur i Gaza. Det internationella samfundet får inte misslyckas med sin uppgift att förhindra tvångsförflyttningar av palestinier.

Nu är det viktigt att agera beslutsamt och i tid. Hittills har Finland varit alldeles för tyst. Finland måste nu hitta andra europeiska stater som vågar försvara internationell rätt och tvåstatslösningen. Det är dags att hålla fast vid principerna för en regelbaserad internationell ordning, och samtidigt vara medveten om att dessa är särskilt viktiga för små länder som Finland. Även om världen har tvingats bevittna flagranta brott mot internationell rätt, kan vi inte låta detta bli normen. Finland kan med sitt exempel inspirera andra länder och ett beslutsamt agerande kan ha långtgående effekter. Men nu är det bråttom!

Published
Categorized as Skr

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

StatCounter - Free Web Tracker and Counter